Privátní finance online

Vývoj kapitálových trhů

Návrat na Newsletter Leden 2021

Asi budete souhlasit, že rok 2020 byl všechno, jen ne obyčejný. Dopady celosvětové pandemie a vládních kroků pro její zmírnění se nevyhnuly ani kapitálovým trhům. Dramatickým vývojem si prošly akciové trhy. Po růstovém roce 2019 jsme od začátku roku čekali pokračování tohoto trendu. To se celkem dařilo až do příchodu pandemie. V obavách o vývoj globální ekonomiky klesly akcie o desítky procent. Již v lednu zaznamenaly propad čínské akcie, v březnu pak následovala Evropa a USA.

Vývoj zhodnocení vybraných akciových indexů, zdroj: Refinitiv

 

Technologičtí tahouni

Čína a zejména USA se z akciového propadu dokázaly dostat poměrně rychle. V případě amerického akciového trhu to bylo zejména díky velkému vlivu technologických firem, které často na pandemické situaci dokázaly vydělat. Postupem roku se právě technologie ukázaly jako hlavní tahoun amerického akciového trhu. Naopak nedostatek technologického růstu brzdil Evropu, jejíž akciový trh se zotavoval výrazně pomaleji.

 

Propad sazeb

Klíčovými hráči byly národní centrální banky. Podobně jako při finanční krizi v roce 2008 přispěchaly se stimulačními kroky, přičemž nejviditelnější byl bleskový pokles úrokových sazeb. To jsme mohli pozorovat i v české ekonomice, kde jsme se již v dubnu dočkali propadu sazeb vyhlašovaných centrální bankou na stále platných 0,05 %.

Vývoj dvoutýdenní reposazby, zdroj: ČNB

 

Výhodné hypotéky a vysoká inflace

Dopady tohoto snížení byly jak pozitivní, tak negativní. Pozitivně se projevily na úrokových sazbách hypoték. Po období růstu přišel pokles až na současnou hodnotu průměrné sazby pod 2 % p.a. Méně radostné byly pak poklesy sazeb spořících účtů a termínovaných vkladů. V kombinaci se stále ještě vysokou inflací jsme tak svědky prostředí, kde běžné bankovní spořicí produkty nedokážou ochránit peníze před znehodnocením inflací.

 

Správně ošetřit rizika

Věříme, že letošní rok bude návratem k normálu. Očekáváme oživení jak globální, tak i české ekonomiky. Loňský rok nám nicméně ukázal, že kromě těch úspěšných růstových roků mohou čas od času nastat i ty slabší. Na to je potřeba myslet při vytváření finančního plánu. Ať už je to správně nastavené pojištění či kvalitní investiční portfolio. Od toho jsme tady my. Oslovte svého privátního finančního konzultanta ze Swiss Life Select, který Vám pomůže splnit si i ty nejnáročnější životní cíle.