Finanční trhy a investiční příležitosti

Návrat na Newsletter Mimořádný newsletter

Finanční trhy a ekonomika jsou v posledních dnech taženy tématem šíření koronaviru. Je to pochopitelné, jedná se o globální událost, která se dotýká všech a není radno ji zlehčovat. Trochu na škodu je, že jsou přehlíženy i jiné zprávy, které by za normálních okolností představovaly velmi pozitivní a růstový impuls. Takovými jsou například úspěšné oživení německého hospodářství, konkrétně více jak pětiprocentní meziměsíční lednový růst zakázek, nebo velice dobrá zaměstnanost v USA.

Investoři opomíjejí pozitivní zprávy

Cenový vývoj na trzích tak aktuálně určují především počty nakažených a přijatá státní opatření proti šíření nákazy, která omezují fungování jednotlivých ekonomických sektorů. Investoři tak dnes na jedné straně reagují na zprávy o rychlém šíření nákazy v Evropě a USA. Na druhé straně pak ale opomíjí pozitivní informace z místa původu nákazy, Číny, kde se již růst nemocných podařil téměř zastavit.

Čína je přitom v celém příběhu koronavirové nákazy klíčová. Její ekonomika totiž představuje jeden z hlavních článků globálního ochodu, ať už významem v dodavatelských řetězcích, tak z pozice Číny jako velkého odběratele. Trh si ale, jak se zdá podle ztrát na velkém počtu světových burz, prozatím selektivně vybírá spíše negativní informace.

Levná ropa jako pobídka

Situaci na trzích současně ovlivňují nejnovější události v podobě neúspěchu jednání mezi Ruskem a Saudskou Arábií týkající se objemu produkce ropy. Výsledkem tohoto střetu o podíl na trhu byl pokles ceny ropy o 30 procent. Vývojem na ropném trhu byly zasaženy především akcie těžařských, energetických a finančních institucí. Pomocnou ruku tak začaly nabízet jednotlivé centrální banky. Americký FED snížil sazby o výrazných 0,5 procenta. Ve stejném duchu uvolňovaly měnovou politiku centrální banky Austrálie, Kanady nebo Velké Británie.

Důležité je, že pokles ceny ropy může představovat pozitivní pobídkový šok, který pomůže zasaženým ekonomikám. Koneckonců i pro spotřebitele bude mít levná ropa pozitivní efekt v podobě snížené ceny pohonných hmot.

Burzy vyrovnávají pondělní propad

V tuto chvíli světové burzy vykazují značné výkyvy oběma směry. Například americký akciový index S&P 500 v pondělí prodělal největší jednodenní pokles od krize v roce 2008. Vzápětí ale v průběhu úterý část ztrát smazal. Nejaktuálnější data hovoří o zpomalování ztrát u velkého počtu evropských burz, zatímco ty asijské se v úterý již dostávaly do rostoucích čísel. Rozhodně není důvod k nějakému ukvapenému předčasnému uzavírání investičních pozic. V případě amerických akcií jsou hodnoty v porovnání s velkými poklesy v prosinci 2018 stále 23 procent v zisku.

Jaký vliv měl SARS a MERS

Pojďme se ale podívat i do historie. Nabízí se totiž srovnání s předchozími zkušenostmi s podobnými globálními virovými nákazami. V roce 2002 se světem prohnala nákaza SARS, která měla menší počet nakažených, ale větší úmrtnost. Odhaduje se, že vlivem SARS v té době poklesl čínský HDP o 1 procento.

V roce 2015 byla těžce zasažena Jižní Korea nákazou MERS. Tehdejší scénář se podobá tomu dnešnímu. Znatelně byl omezen především cestovní ruch. Podpořit ekonomiku pak musela jak tamní centrální banka, tak vláda s balíčkem o hodnotě 329 miliard Kč. Zemi se podařilo zbavit se nákazy poměrně rychle a místní ekonomiku nákaza příliš nepoškodila.

Zkušení investoři zvažují nákup

Závěrem snad jen jediné. Zachovávejme si nadhled z hlediska investičních horizontů a dodržujme základní investorská pravidla, z nichž většina zmiňuje investorskou disciplínu. Koronavirus je pouze jednou z mnoha epizod, kterými si každý investor projde. Je naprosto normální, že hodnoty portfolií klesají a zase stoupají, někdy více, někdy méně. Do investování ale emoce, často spojené s tržní volatilitou, nepatří. Rychle opadnou a brzy zjistíme, že světová ekonomika je na tom stále velmi dobře. Důležité je neměnit své dlouhodobé investiční cíle. Zvlášť v dnešní době, která je pro zkušené a trpělivé investory výjimečná právě možností výhodného nákupu.

Jsme připraveni s vámi prodiskutovat nové příležitosti, které se nyní nabízí a doplnit vaše portfolia o špičková investiční řešení z naší nabídky.