Průměrný investor v loňském roce zhodnotil svoji investici o 12 procent

Návrat na Newsletter Březen 2020

Podle Indexu českého investora CII750 zhodnotil průměrný český investor v posledním čtvrtletí roku 2019 své investice v podílových fondech o 2,3 procenta. Tento údaj tak přispěl k 12procentnímu výnosu za celý rok. Na první pohled to není vůbec málo, trhy však loni dokázaly nabídnout více, zejména ty akciové.

Index českého investora CII750 sestavuje a zveřejňuje analytický tým naší společnosti. V indexu je sledován český fondový trh a jeho průměrné rozložení mezi jednotlivé typy fondů tak, jak jej zveřejňuje Asociace pro kapitálový trh ČR. Výsledkem je obrázek o složení a výkonnosti fondového portfolia průměrného českého investora.

„Akciové trhy těžily z několika pozitivních faktorů - jednoznačného výsledku voleb ve Velké Británií a posunu ve vyjednáváních mezi USA a Čínou. Utlumení hrozeb omezování mezinárodního obchodu oživilo poslední měsíc zájem především o akcie z regionu rozvíjejících se trhů,“  komentuje vývoj ve čtvrtém čtvrtletí Richard Bechník, investiční analytik Fincentrum & Swiss Life Select a.s.

Při pohledu na strukturu portfolia indexu je znatelné, že Češi preferují bezpečné investice na úkor vysokého výnosu. To dokazuje i porovnání celkové výkonnosti indexu a jeho akciové složky, která za poslední kvartál roku připsala 4,9 procenta. Dluhopisy sice dokázaly v určitých částech roku těžit ze zvýšeného napětí na globálních trzích. Přesto byly konzervativní dluhopisové fondy s celkovým výsledkem -0,5 procenta v daném čtvrtletí spíše ztrátové.

Z pohledu sektorů jednoznačně dominoval technologický sektor, zajímavých výnosů dosáhl také sektor zdravotnictví.

Našim klientům se snažíme přinášet taková investiční řešení, která mohou průměrným výnosům českých investorů nejen konkurovat, ale hravě je překonávat. Důkazem mohou být dvě exklusivní investiční řešení v podobě Best Solution Investments a ETF Constellation. Oba produkty, dostupné pouze klientům Swiss Life Select, dokázaly ve svých dynamických strategiích přinést investorům výnosy přesahující v loňském roce 20 procent. I vyvážené či konzervativní strategie obstály a díky příznivému vývoji na dluhopisovém trhu přinesly výrazné zhodnocení.

Zajímá vás investiční nabídka Swiss Life Select? Neváhejte se obrátit na svého privátního finančního konzultanta.

 

text: Jan Macek, analytik Fincentrum & Swiss Life Select