Sazby hypotečních úvěrů nadále klesají

Návrat na Newsletter Listopad 2019

Hypotéky zlevňují již osmý měsíc v řadě. Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů podle Fincentrum Hypoindexu klesla na 2,47 procenta, přičemž na začátku roku to byla rovná 3 procenta. Hypoteční sazby se tak dostaly na úroveň loňského jara.

 

I přes snižování sazeb se však objem sjednaných hypoték snížil. Tento pokles má na svědomí regulace ČNB a nastavení DTI (poměr celkového zadlužení proti celkovému ročnímu čistému příjmu) a DSTI (poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů včetně aktuálně žádaného úvěru proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu) a dalším faktorem, který sráží celkové objemy poskytnutých hypoték, je pak vysoká cena nemovitostí. Neplatí to pouze pro Prahu, i když v hlavním městě je strmý růst cen nejpatrnější.

 

Hypoteční banky bojovaly s poklesem zájmu o hypoteční úvěry v říjnu i v listopadu a pokračují ve snižování úrokových sazeb. Pokles sazeb by navíc mohl pokračovat i ve zbytku letošního roku. Kromě přebytku likvidity dává bankám prostor pro snižování sazeb i Česká národní banka, která zatím nemá důvod v nadcházejících měsících základní úrokové sazby zvyšovat.

 

Pokud přemýšlíte o hypotéce, nebojte se obrátit na svého konzultanta Swiss Life Select. Umíme vám rychle a přehledně srovnat hypoteční sazby a podmínky úvěrů napříč celým českým trhem a doporučit vhodný způsob financování nemovitosti šitý na míru vašim potřebám.