Kapitálové trhy

Návrat na Newsletter Září 2019

Tři čtvrtiny roku jsou za námi, poslední čtvrtletí před námi. Jak si dosud vedly kapitálové trhy a co stojí za jejich růsty a propady?

 

Letošní rok začal silným růstem akciových trhů, který vymazal ztráty posledního čtvrtletí roku 2018. I přes poklesy v květnu a srpnu si akcie od začátku roku drží slušné tempo růstu. Nejsledovanější akciový index, americký Dow Jones Industrial Average, aktuálně vykazuje téměř 16 % zhodnocení. Svým dílem k tomu přispělo i září, které se zapsalo mezi růstové měsíce.

 

Zdroj: Thomson Reuters Eikon

 

Byl to však měsíc, který se od ostatních lišil v tom, že mezi hlavní faktory pohybů na trhu (kroky Donalda Trumpa v obchodní válce s Čínou a pohyb úrokových sazeb) přidal ještě jednu nečekanou proměnnou. Tou byl vývoj na trhu ropy, který zareagoval prudkým růstem ceny na útoky na ropné vrty v Saudské Arábii ze dne 16. září. Omezení produkce ropy vyhnalo skokově cenu až na 63 dolarů za barel. Následně cena klesla až na současných 56 dolarů za barel.

 

Zdroj: Thomson Reuters Eikon

 

Odhadování budoucího vývoje trhů je vždy složité. Na tři měsíce, které zbývají do konce letošního roku, se však díváme pozitivně. Hodně bude záležet na krocích americké centrální banky, která bude rozhodovat o tom, zda ještě více sníží úrokové sazby a podpoří tak americkou ekonomiku. Pozitivní je, že na rozdíl od Evropské centrální banky, která drží dlouhodobě úrokové sazby na nule, má ta americká prostor pro pokles ze současných 2 %.

 

Ať už se trhy pohnou jakýmkoliv směrem, neočekáváme žádné dramatické poklesy ani růsty vyvolané strukturálními změnami ekonomiky. Pro investory, kteří mají své portfolio správně diversifikované, nemusí být současný stav světové ekonomiky nijak znepokojující. Střídání ekonomického růstu a recese je naprosto přirozený jev, pro tržní ekonomiku navíc potřebný. Navíc tržní poklesy, pokud přijdou, budou vítanou příležitostí k nákupu kvalitních aktiv za sníženou cenu.

 

Pro více informací kontaktujte svého finančního konzultanta ze Swiss Life Select.