Jakou hodnotu má zlato?

Návrat na Newsletter Srpen 2019

Cena zlata jde v posledních několika měsících nahoru a začíná se o něm znovu hodně psát. Důvodem růstu ceny zlata je předpokládaný pokles úrokových sazeb a obava z možné budoucí finanční krize. I přes poslední růst je cena zlata stále více než o 20 % níž, než byla v době svého rekordu. Přesto spousta lidí věří, že zlato je jedinou bezrizikovou investicí s garantovaným výnosem, protože tak tomu zkrátka vždycky bylo. Všichni si to ale nemyslí.

 

Warren Edward Buffet, americký miliardář, investor, obchodník a filantrop. V roce 2007 ho časopis Time zařadil na seznam 100 nejvlivnějších lidí světa. V roce 2008 byl podle žebříčku, který sestavuje časopis Forbes, nejbohatším člověkem na světě. V roce 2014 mu jeho majetek zajistil 2. místo mezi nejbohatšími lidmi světa. Převážnou část svého jmění získal z investic, které uskutečnil prostřednictvím holdingové společnosti Berkshire Hathaway, jejímž je největším akcionářem a CEO. Jeho současný majetek je odhadován na přibližně 85 miliard dolarů, což z něj dělá 3. nejbohatšího člověka na světě.

 

„Vykopou ho někde v Africe. My ho následně roztavíme, vykopeme jinou jámu, znovu ho zakopeme a zaplatíme lidem, aby stáli kolem a hlídali ho. Nemá vůbec žádné využití. Kdokoli se na naše počínání dívá z Marsu, musí nad tím kroutit hlavou,“ řekl kdysi o zlatě Buffett.

 

Když přijde řeč na zlato, nebere si slavný investor servítky. Podle něj hodnota zlata spočívá pouze v (nesmyslném) lidském odhodlání tuto hodnotu bránit. To však podle Buffetta není na zlatě to nejhorší. Nejhorší totiž je, že zlato je bezcenné – nikoli podle toho, kolik jsme ochotni za něj platit, ale tím, že nevytváří žádnou další hodnotu.

 

V roce 2011, kdy se cena zlata dostala na historický rekord, se Buffett v dopise akcionářům do zlata řádně obul a nazval ho neproduktivním aktivem. (Mimochodem od té doby cena zlata klesla o více než třetinu.) „Aktiva jako zlato nikdy nic nevytvoří. Kdo je kupuje, prostě doufá, že někdo jiný za ně v budoucnosti bude ochoten zaplatit více,“ napsal tehdy vášnivý hráč na ukulele. Problém zlata podle něj tkví v tom, že nemá ani využití, ani nic nevytváří. Lze ho sice částečně využít v průmyslu, ale v tak malé míře, že to neospravedlňuje množství, které se ve světě těží.

 

Slavný investor srovnal zlato s aktivy, která preferuje. „Světové zásoby zlata jsou 170 tisíc tun. Pokud by se všechno zlato roztavilo a slilo dohromady, vznikla by krychle o hraně 22 metrů.“ Její hodnota by při ceně 1 220 USD za unci byla 10,4 bilionu USD. Tuto krychli nazval Buffett hromádka A.

 

„A nyní vytvoříme hromádku B o stejné hodnotě. Za tyto peníze si můžeme koupit veškerou zemědělskou půdu v USA a 16 společností ExxonMobil. Po všech těchto nákupech nám stále ještě více než bilion dolarů zbude. Umíte si představit investora, který by raději koupil hromádku A než hromádku B?“ ptá se Buffett.

 

Přesto si investoři stále vybírají zlato namísto produktivních aktiv. „Můžete si se zlatou kostkou hrát, můžete se s ní mazlit, ale ona vám stejně neodpoví a lásku neopětuje,“ dodal Buffett.

 

To je zhruba (v kostce) důvod, proč Buffett nenávidí zlato. Ten, kdo ho kupuje, doufá, že najde nějakého hlupáka, který ho od něj koupí za víc peněz. Jenže to není investování, ale hazard. Buffett se místo toho obklopuje aktivy, která tvoří hodnoty. Je to nekonečný proces, kdy bohatství plodí další bohatství. Využívá výhody vytváření zisku a nenechává se zlákat blyštivými předměty bez užitku.

 

Zdroj: USA Today


Pro více informací kontaktujte svého privátního konzultanta.