Vezměte si hypotéku a banka vám zaplatí

Návrat na Newsletter Srpen 2019

Dánská banka jako první na světě platí úroky lidem, kteří si od ní vezmou hypotéku. Dánský finanční ústav Jyske Bank nabízí vlastníkům nemovitostí hypoteční úvěr se zápornou úrokovou sazbou.

Informoval o tom list The Guardian, podle kterého je Jyske Bank v tomto ohledu první svého druhu na světě. Třetí největší finanční ústav v Dánsku začal poskytovat desetileté hypotéky úročené sazbou minus 0,5 % ročně. Záporné úrokové sazby znamenají, že banka platí dlužníkovi za to, že si od ní vypůjčí peníze, takže klient splatí méně, než si vypůjčil. Banka uvedla, že měsíční splátky hypotéky budou standardní, o větší sumu, než dlužník zaplatí, bude ale každý měsíc snižována zbývající pohledávka. Pokud si tedy někdo půjčí na bydlení milion dánských korun a za deset let hypotéku zcela splatí, pak celková zaplacená částka bude činit 995 tisíc dánských korun.

 

Tento pokles úrokových sazeb také zapříčinil, že jednou z nejlepších investičních příležitostí na trzích se stal německý státní dluhopis. Kdo si na počátku roku 2019 koupil třicetiletý německý státní dluhopis, který do doby splatnosti nabízel výnos 0,85 % ročně, mohl ho dnes prodat se ziskem 25 %. Jak je to možné? Dnes jsou totiž investoři ochotni tento dluhopis kupovat i se záporným výnosem 0,14 % ročně do doby splatnosti. To tedy znamená, že cena dluhopisu za půl roku vyskočila o 25 %. Je to zdánlivě naprosto paradoxní, ale je to tak.

 

Právě tento pokles sazeb způsobuje nárůst cen dluhopisů a generuje obrovský zisk všem jejich držitelům. Obdobná situace může nastat i v ČR. Pokud se české sazby dostanou k nulové úrovni, všechny ceny dluhopisů prudce vyskočí. Bude to patrné především na cenách podílových fondů, které jsou zaměřeny na dluhopisy s dlouhou splatností. Z naší nabídky je to třeba NN International Bond nebo Amundi Funds Pioneer Strategic Income. Právě tyto fondy tvoří základ našich konzervativnějších strategií Best Solution určených pro běžné klienty.

 

Pro naše movitější klienty od 0,5 mil. Kč výše jsou určeny produkty složené z ETF. Náš produkt ETF Constellation jsme vytvořili spolu se společností BlackRock a jeho prostřednictvím lze investovat právě do nízkonákladových ETF i z oblasti dluhopisů. Například iShares Euro Government Bond vyrostl od začátku roku o neuvěřitelných 25,31 %! A přitom investuje pouze do evropských státních dluhopisů těch nejlepších zemí, převážně Německa.

 

Pokles úrokových sazeb má tedy vliv nejen na dlužníky, ale i na věřitele.

 

Pro více informací kontaktujte svého privátního konzultanta.