Privátní finance online

Akciové trhy na houpačce aneb normální stav

Návrat na Newsletter Květen 2019

Za poslední rok jsme byli svědky výrazných pohybů na akciových trzích. Rok 2018, resp. jeho poslední čtvrtletí, skončil velkým propadem. Naopak první čtvrtletí roku letošního se neslo ve znamení velkého růstu. Například u amerických akcií šlo o propad 10 % a růst 12 %. Zejména konec roku tak přinesl velkou nervozitu mezi investory, kteří pozorovali propad hodnoty svého majetku.

 

Jaké byly důvody takového chování akciových trhů? Jako vždy nelze jednoznačně určit jednoho „viníka“. Velký vliv hrála mezinárodní geopolitická situace, primárně obchodní napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Klíčovou roli sehrála také americká centrální banka a očekávání jejího dalšího postupu ve zvyšování úrokových sazeb. Americká ekonomika roste rychlým tempem a další zvyšování sazeb by na ni mělo negativní dopad. Oba tyto faktory byly důležité také pro růst v prvním čtvrtletí a zůstávají důležité i pro další vývoj akciových trhů. Ať už toho amerického, nebo ostatních významných trhů po světě.

 

Aktuální výkonnost amerických akcií od začátku roku 2019 je 7,9 %, přičemž ještě před měsícem byla 14 %. Opět jsme tedy svědky ne zrovna malých pohybů. Na druhou stranu pokud se podíváme na průměrné roční pohyby akcií, tak zjistíme, že průměrný roční výnos je 16,77 % a průměrná roční ztráta je – 9,17 %.

 

 

Co z toho vyplývá? Akcie jsou jedním z nejvíce volatilních investičních nástrojů, to znamená, že vykazují největší kolísání „dolů a nahoru“. Nejsou tedy rozhodně vhodné pro plnění investičních cílů s krátkodobým horizontem. Pokud potřebujeme krátkodobě (například do pěti let) zhodnotit peníze, měli bychom se poohlédnout po jiném způsobu investování. Naopak pokud máme dostatečně dlouhý horizont, kdy investujeme s vidinou využití peněz až ve vzdálenější budoucnosti, pak jsou akcie a s nimi spojené investiční nástroje tím základním investičním nástrojem, který bychom měli využít.

 

A pokud už investujeme do akcií a investujeme dlouhodobě, nenechme se příliš znepokojovat krátkodobými skoky dolů či nahoru. Z dlouhodobého pohledu nejsou nijak důležité. Názorně to popisuje obrázek níže. Ukazuje průměrné roční výkonnosti investování do amerických akcií ve třech horizontech – na 1 rok, na 5 let a na 15 let, na historických datech od současnosti zhruba sto let zpětně.

 

 

U investic, které trvaly pouze jeden rok (žlutá barva) je rozptyl výkonnosti od ztráty 50 % až po zisk 50 %, přičemž šance na ztrátu nebo výnos je přibližně stejná (resp. o něco větší šance je na zisk). U investic, které trvaly alespoň pět let (fialová barva), je převaha v kladných hodnotách, pouze asi 13 % případů, tedy pětiletých horizontů, skončilo ve ztrátě. U dlouhodobých, 15letých horizontů (červená barva), již nenastalo ani jedno období, kdy by investice do akcií skončila ve ztrátě.

 

Investování je dlouhodobý a náročný proces. Náročný zejména na psychiku investora, který musí prožít a přetrpět nespočet poklesů, propadů a krizí, stejně jako úspěšných období. Naštěstí na to nejste sami. Pokud si chcete promluvit o investování, ať už máte své investiční portfolio, pravidelně je budujete, nebo o investování zatím pouze přemýšlíte, neváhejte se obrátit na svého finančního konzultanta ze Swiss Life Select. Poradí vám a vysvětlí vše potřebné, co potřebujete vědět ke správnému investičnímu rozhodnutí.