Propady a růsty akciových trhů

Návrat na Newsletter Duben 2019

Posledních dvanáct měsíců bylo z pohledů akciových trhů poměrně dramatických. Za poslední čtvrtletí roku 2018 propadly trhy téměř o dvacet procent. Závěr roku se tak nesl ve výrazně pesimistickém duchu a slovo „krize“ viselo ve vzduchu. První čtvrtletí letošního roku ale přineslo přesně opačný vývoj a to, co trhy na konci roku ztratily, letos opět získaly. Aktuálně se pohybují na maximech roku 2018.

 

 

Jde o něco mimořádného? Počátek kolapsu, nebo obrat ekonomického cyklu? Bohužel žádný takto jednoduchý závěr vyvodit nelze. Chování akcií je z podstaty nevyzpytatelné a volatilní. A rovněž bohužel platí, že za více než sto let, po které moderní akciové trhy fungují, si na tuto vlastnost investoři nezvykli.

 

Zkrátka a jednoduše propady na trzích byly, jsou a budou. Jistě, můžeme rozebírat konkrétní důvody, hledat příčiny a důsledky. Ale výsledkem bude opět zjištění, že akcie dlouhodobě stabilně rostou, ale krátkodobě z různých příčin kolísají. Těch příčin je spousta: ekonomické, jako je vývoj inflace nebo úrokových sazeb, politické jako třeba výsledky důležitých voleb nebo psychologické vycházející z chování a emocí lidí.

 

Na kolísání nejsme zvyklí. Naše příjmy i výdaje jsou většinou stabilní, nebo alespoň predikovatelné. Náš osobní majetek také v ceně nekolísá, buď stabilně mírně zhodnocuje (například nemovitost), nebo stabilně mírně znehodnocuje (automobil). Naše úspory v bance i naše úvěry jsou také stabilní.

 

Jak tedy přežít v investičním světě, který za tři měsíce dokáže propadnout či vyrůst o dvacet procent, aniž by nám o tom dopředu dal jakkoliv vědět a aniž bychom věděli, proč k tomu došlo?

 

První pomůckou je diversifikace. Pokud nejsme připraveni akceptovat takovéto chování našich investic, nemusíme. Stačí investovat takovým způsobem, který kolísání co nejvíce potlačí. Tedy investovat do nástrojů, které mají oproti akciím daleko nižší míru kolísání. Pro naše klienty dokážeme vytvořit portfolio přesně na míru požadavkům na maximálně akceptovanou míru rizika, tedy míru kolísání hodnoty investice. Pochopitelně na úkor potenciálního výnosu. Jde o spojité nádoby, čím vyšší riziko, tím vyšší šance na výnos. A naopak.

 

Druhou pomůckou je správně nastavený investiční horizont a jeho dodržování. Pokud dnes investuji s cílem vytvoření soukromého důchodového polštáře za dvacet let, skutečně není potřeba podléhat panice, způsobené tříměsíčním propadem. Historie akciových trhů nám dává spoustu důvodů věřit v dlouhodobý výnosový potenciál akcí.

 

Jedna statistika na závěr. Za dobu trvání akciových trhů (v tomto případě berme do úvahy americké akcie), neexistuje ani jedno patnáctileté období, kdy by akcie skončily ve ztrátě. Ve skutečnosti jich 46 % skončilo v pásmu průměrného ročního výnosu 0 – 10 % p.a. a 54 % v pásmu průměrného ročního výnosu přes 10 % p.a.

 

Nevíte, jaký zvolit správný investiční nástroj na splnění svých finančních cílů? Zajímá vás, jak správně investovat? Neváhejte se obrátit na svého privátního finančního konzultanta ze Swiss Life Select.