Privátní finance online

Kolik stojí život?

Návrat na Newsletter Březen 2018

Hodilo by se říci, že lidský život má nevyčíslitelnou hodnotu. Při naší práci je ale potřeba dívat se na otázku života a smrti pragmaticky. Vše má své finanční důsledky a smrt není výjimkou.

 

V únoru 2018 byla vydána studie Centra dopravního výzkumu (CDV), která se zabývala vyčíslením finanční hodnoty lidského života ztraceného při autonehodě pro český stát a společnost (viz odkaz). Centrum dopravního výzkumu vyčíslilo každé jednotlivé úmrtí částkou necelých 20 milionů korun. V České republice zemře kvůli automobilovému neštěstí kolem šesti set lidí ročně.

 

Číslo, ke kterému studie došla, se zdá být až závratné. Cena jednoho lidského života s ohledem na to, že člověk produkuje hrubý domácí produkt, respektive, že v důsledku své smrti při nehodě jej produkovat přestane a stát musí vynaložit náklady na zásah policie, hasičského sboru, státní správy, soudů a v neposlední řadě na sociální zabezpečení a zdravotní péči, činí neuvěřitelných 19,4 milionu korun.

 

Centrum dopravního výzkumu zkoumalo údaje z roku 2016, kdy policie vyšetřovala 98 864 dopravních nehod. Zemřelo 611 lidí, 2 530 bylo zraněno těžce a dalších 24 486 lehce. Celospolečenské náklady se za rok 2016 celkem vyšplhaly na neuvěřitelných 69,4 miliardy korun, což představuje 1,45 % hrubého domácího produktu České republiky.