Jak na investice do nemovitostí?

Návrat na Newsletter Říjen 2016

 O tom, že nemovitostní trh roste závratným tempem, si špitají nejen vrabčáci na střechách poloprázdných pražských office parků. Aktuální podmínky jsou skutečně více než stimulující. Nízké úrokové sazby tlačí banky do levných úvěrů a zároveň snižují výnosy dluhopisů, které tak ztrácejí na atraktivnosti, právě na úkor nemovitostí. A budou to opět úrokové sazby, které jako hlavní faktor rozhodnou o dalším vývoji trhu. V dohledné době se však, alespoň v Evropě, příliš dramatického růstu sazeb nedočkáme.

Ekonomika na to stále ještě není připravená. Na příkladu USA také vidíme, že i ve chvíli, kdy k růstu dojde, bude se jednat o opatrné a pomalé krůčky. Spíše než splasknutí bubliny lze ve střednědobém horizontu očekávat postupné ochladnutí poptávky. Nemovitostní investice by tak neměly uniknout našemu zájmu. Ponechme stranou nákupy investičních bytů, které nesou rizika neodpovídající relativně nízkému výnosu, nebo kancelářských prostor, kde hrozí vysoký převis nabídky.

Zajímavé příležitosti se mohou skrývat v průmyslových parcích a nákupních centrech. Ty jsou často pronajímány pouze na dlouhodobé a relativně vysoké nájmy kvalitním nájemníkům. Ideálním způsobem, jak tuto investici zrealizovat, jsou fondy kvalifikovaných investorů. Díky nedávnému snížení minimálního objemu investice jsou nyní dostupné širší investorské veřejnosti.

A jaké je naše doporučení? Vybírejte spíše ty fondy, které vlastní již stojící, pronajaté nemovitosti, vlastní jich více a nejsou na nemovitostním trhu nováčky. Váš finanční poradce vám s výběrem rád pomůže.

Autor: Jan Macek, analytik Swiss Life Select


Pro více informací nás kontaktujte.