Shrnutí vývoje kapitálových trhů v září 2018

Návrat na Newsletter Říjen 2018

Ani první poprázdninový měsíc nebyl z pohledu dění na kapitálových trzích žádnou nudou. Z pohledu akcií pokračovala jízda USA. Americkým společnostem se daří, i za podpory nedávno zavedené daňové reformy, která snížila daňovou zátěž korporací.

Americký akciový index byl na konci září na hodnotě  +7 %. Dnes je však již téměř konec října a tak víme, že na začátku aktuálního měsíce proběhla korekce, která výnos srazila na aktuální 3 %. Napětí na americkém akciovém trhu je patrné, sebemenší negativní zpráva spouští panické prodeje. Americký akciový růst trvá od roku 2009 – začínají se tak množit otázky, kdy skončí. Pro nás je však důležité sledovat reálná ekonomická čísla. Ta sice naznačují možné přehřátí americké ekonomiky, i tak ale recesi v brzké době nečekáme. Jednou určitě přijde, ale prozatím nevidíme důvod, proč by tomu mělo být letos nebo příští rok.

 

Naopak slabý růst, ale s o to větším potenciálem, zaznamenala v září Evropa. Evropská ekonomika se rozjíždí, aktuálně má celé společenství poměrně hezké tempo růstu HDP ve výši 2,4 %. Největším problémem je nyní probíhající, či spíše neprobíhající Brexit. Nejistota spojená s tím, jak budou fungovat britsko-evropské vztahy, příliš růstu akcií nepomáhá.

Graf: porovnání zhodnocení amerických (S&P 500), evropských (STOXX 600) a britských (FTSE 100) akcií

 

V České republice pokračuje zvyšování úrokových sazeb. Z nulových hodnot jsme nyní zpět na 1,5 % základní úrokové sazby ČNB. To má vliv nejen na sazby hypotečních úvěrů, ale – což je pozitivnější – i na výnosy depozitních produktů. Předpokládáme, že zvyšování sazeb bude pokračovat i v příštím roce, kdy by se sazba mohla dostat na 2,0 %. V eurozóně prozatím sazby zůstávají na nule, zatímco ve Spojených státech již růst postupně pokračuje druhým rokem. Jen pro zajímavost, problematické Turecko přistoupilo ke zvýšení sazeb na 24 %, ekonomické problémy tím však – alespoň prozatím – nezastavilo.

 

Graf: porovnání úrokových sazeb České národní banky (ČNB), Evropské centrální banky (ECB) a Centrální banky USA (FED)

 

A jak na to vše reagují naše investice? Dosahovat výnosů není jednoduché, zejména vyvážené a konzervativní strategie trpí vývojem na dluhopisovém trhu, který negativně ovlivňuje růst úrokových sazeb. Naopak se daří dynamickým strategiím, zejména těm, v jejichž portfoliu jsou obsaženy americké akcie. Pečlivě sledujeme zejména situaci v USA, kde jsme připraveni reagovat a doporučit snížení váhy tohoto regionu v případě, že začne zpomalovat ekonomický růst. Platit však nepřestává to, že základem každého správného investičního portfolia je poctivá diverzifikace – rozložení rizika mezi různé třídy aktiv, regiony nebo investiční styly. Přijďte si o svých investičních příležitostech popovídat k nám do Swiss Life Select!