Rodina je pro české táty priorita, záložní plán pro případ výpadku příjmu však nemají

Návrat na Newsletter Srpen 2018

Českým tátům v životě nejvíce záleží na nejbližší rodině. Tvrdí to devět z deseti českých otců v průzkumu Pojišťovny České spořitelny realizovaném agenturou Ipsos. Téměř každý druhý táta ale nemá pro případ výpadku příjmu žádný záložní plán, jen třetina má sjednané životní pojištění.

 

Jak vypadá žebříček hodnot průměrného českého táty? Vedle rodiny (91 %) je pro české otce důležité také vlastní zdraví (55 %) a osobní štěstí (37 %). Pouze 4 % tátů považují za klíčové shromažďovat majetek, ještě méně z nich pak dává na vrchní příčky žebříčku hodnot svou kariéru (3 %).

 

Zatímco jen necelá třetina mužů si na sobě samém nejvíce cení právě umění být dobrým rodičem (30 %), pro jejich manželky je tato schopnost u muže naprosto zásadní. Na první místo ji kladou čtyři z deseti žen. Ženy si ale na svých partnerech váží také schopnosti vydělat peníze, tedy zabezpečit rodinu (28 %), a jejich zručnosti (12 %).

 

Průměrný český táta vydá měsíčně za rodinu do 30 000 korun
Celých 85 % českých tátů v průzkumu Pojišťovny České spořitelny říká, že na provoz rodiny včetně nákladů na bydlení a výdajů na děti vynaloží měsíčně do 30 000 korun. Jen čtvrtině otců ale tato částka stačí. Pro zajištění pohodlného života své rodiny by nejčastěji potřebovali zhruba o 10 000 korun více.

 

I když o rodinném rozpočtu většinou rozhodují oba partneři rovným dílem (55 %), jsou to právě muži (80 %), kteří svorně tvrdí, že svou rodinu zcela nebo z větší části živí, a ženy to potvrzují (78 %). V pětině domácností pak o rozpočtu rozhoduje žena, a to přestože do něj více peněz přináší muž. "Peníze jsou bohužel jedním z nejčastějších důvodů rodinných konfliktů. Je proto důležité nastavit funkční pravidla hospodaření. Ženy mají většinou dobrý přehled o běžných výdajích, muži zase lépe odhadují náklady u větších akcí, jako je nákup auta nebo stěhování. Doporučuji věnovat dva či tři večery právě nastavení finančního fungování rodiny a alespoň jednou ročně prověřit, zda je vše, jak má být. V případě problémů by měl být jeden partner schopen zastoupit druhého. Například aby věděl, jaké platby kam odcházejí, ale aby také mohl například disponovat účtem partnera (pokud nemají společný) v případě nehody," říká psycholog Tomáš Vašák.

 

Dominik Landsman, populární český otec a autor blogu Deníček moderního fotra, jeho pohled s nadhledem potvrzuje: "V naší domácnosti rozhodujeme o rozpočtu společně. S manželkou probereme naše možnosti, já něco navrhnu, ona něco navrhne… a potom uděláme to, co navrhla manželka."


Odpusťte si jedno pivo denně a získejte životní jistotu

Přestože je pro české tatínky rodina na prvním místě, často jim schází jakýkoliv záložní plán pro její zabezpečení v případě nenadálého výpadku příjmu. Nemá jej téměř polovina otců a desetina o něm ani nepřemýšlí. Zbytek má buď peníze naspořené bokem, životní pojištění, nebo jejich kombinaci.

 

 

Jednou z možností zabezpečení výpadku příjmu pro případy, jako jsou vážné nemoci, úrazy a jejich trvalé následky, invalidita nebo dokonce úmrtí, je sjednání životního pojištění a jeho správné nastavení s důrazem na vážná rizika. "Průměrný český tatínek u nás zaplatí za optimálně nastavenou pojistku přibližně 1500 korun měsíčně. Když si tedy například dá o jedno pivo denně méně, nejenže pomůže svému zdraví, ale získá také životní jistotu, klidný spánek a jistotu pro svou rodinu," shrnuje Petr Procházka, ředitel úseku řízení produktů Pojišťovny České spořitelny.

 

A jak jste na tom Vy, máte záložní plán pro případ výpadku příjmu, nebo spoléháte na to, že se Vám nic nestane? Vnímáte životní pojištění jako zbytečný výdaj? Vždyť jistotu v podobě kvalitně sjednaného životního pojištění můžete skutečně snadno pořídit v hodnotě jednoho piva denně nebo krabičky cigaret obden. Jaké budou Vaše priority?