Pojištění vaší domácnosti a nemovitosti

Návrat na Newsletter Červen 2018

Možná vás na dovolené někdy přepadnou obavy, zda je doma vše v pořádku. Přeci jen jste opustili svůj domov na několik dnů, mnohdy i týdnů. Pokud máte sjednáno pojištění nemovitosti a domácnosti, jehož součástí je i pojištění proti krádeži, případně vandalismu, můžete být relativně klidní. Pokud jste ale za normálních okolností potřebu pojistit si svůj dům či byt neměli a přišlo vám to zbytečné, možná změníte názor, pokud si uvědomíte, na jak dlouho svůj majetek opouštíte. Kromě klasického pojištění majetku se nabízí také možnost pojistit si domácnost krátkodobě prostřednictvím připojištění opuštěné domácnosti v rámci cestovního pojištění. Pojištění se vztahuje nejen na krádeže, ale také na živelné pohromy či prasklé vodovodní potrubí. V rámci cestovního pojištění ho nabízí například Česká pojišťovna nebo Kooperativa.

 

Víte, že…? Ačkoliv podle statistik v posledních letech klesá počet vloupání, ročně jich kriminalisté řeší několik tisíc. Vůbec nejvíce vloupání je zaznamenáváno v měsíci srpnu, kdy řada lidí opouští své domovy a odjíždí na dovolenou.

 

Pojištění odpovědnosti

Kromě toho, co může na cestách potkat vás a váš majetek, je třeba nezapomenout také na to, že i vy můžete někomu způsobit nějakou zdravotní nebo materiální újmu. Před tím, abyste následně museli poškozenému hradit náklady, vás chrání pojištění občanské odpovědnosti za škodu. Pokud již takové pojištění odpovědnosti sjednáno máte, ať už v rámci samostatné pojistné smlouvy nebo jako součást pojištění vašeho majetku, nemusíte nic řešit – pojištění je platné také v zahraničí. V případě, že pojištění odpovědnosti sjednáno nemáte, možná je před dovolenou ten správný čas pro jeho sjednání. Lze ho sjednat také krátkodobě v rámci cestovního pojištění.

 

Víte, že…? Mezi nejčastější škody hrazené z pojištění odpovědnosti patří škody způsobené domácím mazlíčkem (pokousání jiného psa či osoby, vběhnutí do silnice a způsobení nehody), vytopení souseda a jeho bytu v důsledku poškozené pračky, rozbití zboží v obchodě a srážka s cyklistou či lyžařem.