Pojištění automobilu

Návrat na Newsletter Červen 2018

Pokud se chystáte odjet na dovolenou se svým vozidlem, měli byste myslet také na něj. Povinné ručení je platné i v zahraničí, konkrétně ve státech uvedených na vaší zelené kartě. Některé země bývají z působnosti zelené karty vyloučeny, například Kosovo, Írán nebo Izrael. Pokud se budete chystat do některé takové země, je potřeba si na místě před vjezdem do země zakoupit tzv. hraniční pojištění.

 

Víte, že…? Do zahraničí s sebou vždy vozte jak originál zelené karty, tak její duplikát, tedy obě části. V případě nehody v zahraničí si tamní policie totiž často nechává duplikát a vy pak s originálem můžete odcestovat domů.

 

Pokud svůj automobil nemáte pojištěný havarijně, zvažte, zda byste se před dalekou cestou necítili klidnější, kdybyste si uzavřeli havarijní pojištění alespoň krátkodobě. Dnes už ho mnohé pojišťovny nabízejí, například Allianz, Česká pojišťovna, Česká podnikatelská pojišťovna, Direct nebo Uniqa.

 

Víte, že…? Počet havarijně pojištěných vozidel v Česku každoročně roste, v současnosti je pojištěna přibližně čtvrtina registrovaných aut. Pro porovnání – v roce 2010 byl podíl pojištěných vozidel téměř poloviční.

 

V pojištění vašeho vozidla by vzhledem k daleké cestě, která je před vámi, také rozhodně neměly chybět asistenční služby. Ty vám v případě nehody nebo poruchy vozu zajistí odtah, opravu na místě, ubytování v nouzi nebo zapůjčení náhradního vozidla. Asistenční služby jsou často součástí vašeho povinného ručení a havarijního pojištění, aniž o tom víte. Zjistěte si proto před cestou, zda vaše pojištění nějaké asistenční služby obsahuje a v jakých limitech. Vhodné je sjednat si k těmto asistenčním službám, které máte v ceně pojištění, navíc i samostatné připojištění asistenčních služeb tak, aby limit pojistného plnění byl na cestu do zahraničí dostatečný. Kromě pojištění asistence v rámci pojištění vašeho auta lze sjednat i krátkodobé pojištění asistenčních služeb v rámci cestovního pojištění. Tuto možnost nabízí například pojišťovna Kooperativa. Již za několik set korun si tak můžete pořídit pocit jistoty, který je na cestách k nezaplacení.

 

Víte, že…? V případě nehody nebo poruchy lze využívat unikátní jednotnou Linku pomoci řidičům 1224. Nezáleží na tom, u které pojišťovny máte sjednané povinné ručení nebo havarijní pojištění, Linka pomoci řidičům zajistí asistenci nebo odtah pro všechny motoristy v rozsahu sjednaném v pojištění.