Kolik vydělaly penzijní fondy v roce 2017?

Návrat na Newsletter Duben 2018

Doplňkové penzijní spoření je jedním z nejčastěji využívaných nástrojů finančního zabezpečení životního standardu v důchodu. Od roku 2013 můžeme díky důchodové reformě využívat nového modelu zhodnocování úspor, který v daleko větší míře využívá všechny možnosti kapitálového trhu. Na výběr jsou tak investiční strategie od konzervativních, které zhodnocují prostředky účastníků prostřednictvím státních dluhopisů, až po dynamické, zaměřené převážně na akcie. Vzhledem k typicky dlouhodobému horizontu, na kterém je penzijní spoření zakládáno, jsou právě dynamické strategie jedny z nejvíce využívaných.

 

Můžeme s klidným svědomím uvést, že rok 2017 byl úspěšný pro akciový trh a to se projevilo i ve výsledcích účastnických fondů doplňkového penzijního spoření. Všechny fondy s dynamickou strategií slavily úspěch ve formě vyšších výnosů a přidaly se k nim některé vyvážené fondy.

 

Naopak konzervativní fondy, které se zaměřují na investice převážně do dluhopisů nebo bankovních vkladů, se naopak dostaly do záporných hodnot. Připomeňme, že například Ministerstvo financí ČR loni po velkou část roku prodávalo státní dluhopisy právě se záporným výnosem, což se projevuje i ve výsledcích penzijních fondů, které státní dluhopisy nakupují.

 

 

Jedenáct ze sedmadvaceti těchto nových fondů díky tomu loni překonalo inflaci (ta byla v roce 2017 ve výši 2,5 %). Nejvyšší výnos – těsně nad 14 % – si připsal růstový fond od NN Penzijní společnosti. Stejné společnosti ale patří i opačný konec loňského žebříčku, když její konzervativní fond ztratil téměř dvě procenta ze své hodnoty. To potvrzuje, že stěžejní je právě typ fondu a že ani málo riskantní fond nemusí podle nových pravidel zaručit alespoň nulu.

 

V nových „účastnických“ fondech zatím spoří více než 757 tisíc lidí – kromě zcela nových klientů i ti, kteří do nich už přestoupili z transformovaných fondů penzijního připojištění. Zejména lidem, jimž do důchodového věku zbývá ještě deset a více let, by se přitom změna měla vyplatit. Výměnou za vyšší riziko získají šanci výrazněji zhodnotit své úspory. Dynamické či růstové fondy totiž investují do akcií, jejichž hodnota sice obecně kolísá, ale z dlouhodobého pohledu jako celek roste.

 

Máte zájem o přechod k výkonnější formě zhodnocování úspor na důchod? Neváhejte se obrátit na svého privátního finančního poradce.