Je 50 dolarů za barel novou rovnováhou pro ropu?

Návrat na Newsletter Prosinec 2016

Očekáváná schůzka OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu) ve Vídni dopadla, možná překvapivě, úspěchem. Cena ropy se tak opět vyšplhala nad hranici 50 dolarů za barel. A kde ji můžeme čekat příští rok?

Věřím, že by konečně mohlo dojít k uklidnění situace a snížení volatility. Ekonomika funguje při ceně 40 stejně jako při ceně 70 dolarů za barel. Problémem jsou právě rychlé a prudké výkyvy cen. Dnešních 50 dolarů by tak mohlo být ve střednědobém horizontu novou rovnováhou. Saudská Arábie bude schopna financovat osekané státní výdaje, v USA dojde k znovuotevření některých vrtů břidlicové ropy, inflace poroste mírně rychleji než letos. Globální ekonomika v příštím roce zřejmě nijak dramaticky nezrychlí, nevznikne tedy poptávkový tlak. Zdá se, že by z této situace mohli profitovat všichni.

Otázkou je postup Ruska. To sice dnes kroky OPEC podporuje a rovněž snižuje těžbu. V budoucnu ale možná převládne touha po zisku z větší produkce. Zatím však vidíme růst ceny, který se projevuje pozitivně i na akciových trzích. Když přidáme trvající „Trump efekt“, vypadá to pro akciové investory na úspěšný rok. V příštím roce bych však byl s očekáváním opatrný. Pokud jde o ropu, ta totiž zřejmě růstem akciovým trhům příliš nepomůže.

Autor: Jan Macek, analytik Swiss Life Select