Medical – I lékař je jen člověk

Návrat na Newsletter Září 2016

Profese lékaře je většinou vnímána jako výjimečná. Důvodem není jen boj lékaře s našimi chorobami. Vstávají často velmi brzy, tráví celé dny s pacienty a ještě se snaží vystupovat optimisticky. Po ordinačních hodinách je čeká hora administrativy a v okamžiku, kdy by každý druhý padl únavou, musí ještě věnovat čas na studium, které nikdy nekončí. Jejich práce rozhodně patří mezi ty s výraznou odpovědností. Čas je rozhodně to, co má v životě lékaře výjimečnou hodnotu. Hovořím tedy o těch lékařích, kteří svou práci, nebo možná lépe poslání, dělají naplno.

Většina z nás vnímá lékaře jako toho, kdo si dokáže se vším poradit. Možná, ale má na to vůbec čas? A chce se věnovat jinému na úkor své profese a soukromí? Díky Bohu je to v zájmu nás, pacientů, aby se lékaři ničím jiným nerozptylovali. Výjimkou v tom není ani správa vlastního majetku lékařů.

Společnost Swiss Life provozuje v řadě zemí včetně České republiky specializované týmy, které jsou zaměřeny na servis lékařům. Těžiště této služby tkví v respektu ke zvláštnostem života lékaře, jeho časové vytíženosti a propojení soukromého života s profesí. V čem především servis spočívá?

Začíná již v ordinacích. Lékaři čelí riziku, že pacient dojde k závěru, že lékař udělal chybu, a chce odškodnění. Většinou nemá pravdu, ovšem je třeba spor vyhrát. Když se to nepovede, je nutné mít takovou ochranu rizika, aby to byl případ pro pojišťovnu, a ne pro soukromý lékařův rozpočet. Hraje se o vysoké částky a ty by rozhodně v rozpočtu mohly chybět. Jsou řešeny i spory s dodavateli technologií, s nemocnicí, nebo dokonce s agresivními pacienty. Na vše se dá připravit a alespoň z ekonomického a právního hlediska situaci učinit snesitelnější, aniž by to lékaře stálo drahocenný čas.

Největším problémem lékaře na celém světě je penze. Státní penze v žádném případě nedosahuje třetiny příjmů lékaře. Sestavujeme strategie tvorby privátních rezerv. O to větší úkol to je v případě, kdy lékař kombinuje zaměstnání se soukromou praxí. Soukromé praxe jsou často na konci kariéry předávány potomkům či prodány. Je tedy klíčové, jak praxi připravit tak, aby měla co největší hodnotu.

Soukromou praxi je potřeba nejprve založit. Podílíme se na tvorbě strategie, na investicích a také pomáháme s nalezením partnera pro optimální nastavení účastnictví. Vezmeme si na starost provoz a všechny ty důležité maličkosti, které dokážou lékaři otrávit život a vzít mu čas, který chce především věnovat své profesi a také své rodině.

Investice do praxe přinášejí stres. Co když se něco stane a já nebudu moci pracovat? Kdo to zaplatí? To jsou další témata k řešení.

Lékaři jsou vzdělaní lidé a chtějí stejný start do života dopřát svým dětem. Hodně pozornosti věnujeme tomu, aby děti mohly jít studovat na tu správnou školu, která jim otevře dveře k dalším možnostem. Studium dětí není jediný cíl, na jehož řešení „nemá“ časově vytížený lékař prostor. Typickou oblastí je například vysněné bydlení, a především jeho efektivní koupě. Důvěřivost a nezkušenost často vede k předražení kupované nemovitosti, a to až v desítkách procent.

Ale jsou zde k řešení i menší věci, jako je například cesta kolem světa, chata v horách, automobil veterán… Že to nejsou věci důležité? Právě naopak! Vždyť lékaři celé dny tvrdě pracují, tak si je přece zaslouží!

Zkrátka lékař je také jen člověk. Kromě bílého pláště, který vidíme v ordinaci, je zde řada skrytých situací, kterým musí čelit. Máme respekt k potřebám lékařů a jsme připraveni jim sloužit. Věříme, že díky tomu bude mít váš lékař ještě více času pro vás a vaše trampoty.

Autor: Martin Valach, generální ředitel Swiss Life Select