Za každým růstem ekonomiky stojí technologie

Návrat na Newsletter Srpen 2016

Parní stroje, železnice, elektřina, automobily. To byly klíčové inovace, které posouvaly svět. Tou poslední jsou informační technologie. Byť se nám to nemusí zdát, stále více to vypadá, že jejich dopad bude stejně důležitý.

Jsou tu s námi od 70. let minulého století a jejich vliv na společnost, potažmo ekonomiku, se stále zvětšuje a zrychluje. Sektor IT stále roste a hlavně stále přichází s novými dílčími revolucemi, které se rychle usazují na trhu. Umíte si dnes představit život bez smartphonu a jeho vymožeností? Ani se nechce věřit, že první iPhone byl vyroben teprve v roce 2007.

Stejný úspěch může mít aktuálně startující vlna umělé reality (VR) a rozšířené reality (AR). Ví to i Facebook, který v roce 2014 koupil start-up Oculus VR, jehož zařízení Oculus Rift dnes otevírá nové dveře virtuální realitě. Zatímco Facebook stojí před úkolem novou technologii co nejlépe zpeněžit (zatím se to daří jen díky pornoprůmyslu, což ale Facebook nerad přiznává), v oblasti AR již první úspěchy vidíme. Šílenství kolem AR hry Pokémon Go stojí nejen za natlučenými čely hráčů hledající Pokémony úplně všude, ale i za dohodou se společností McDonalds. Ta přemění všech svých 3 000 provozoven v Japonsku na „Pokémon tělocvičny“. Podle prvních zkušeností se sponzorskými lokacemi v USA to vypadá na pořádné fronty před japonskými „Mekáči“, a tedy i pořádně velké tržby tohoto řetězce. Vedle mobilního internetu, 3D tisku, internetu věcí, práce s „Big daty“ nebo rodící se umělé inteligence tak tvoří VR a AR další střípek v mozaice, kterou snad jednou budeme označovat jako velkou technologickou revoluci.

Autor: Jan Macek, analytik Swiss Life Select