Silné příběhy aneb představujeme naše klienty

Návrat na Newsletter Srpen 2016

Do našeho newsletteru jsme zařadili speciální rubriku, ve které vám každý měsíc představíme některého z našich vážených klientů.

Když jsme se ptali našich privátních finančních poradců, co je na práci s klienty nejvíc těší, většina z nich odpověděla, že skvělá setkání se zajímavými lidmi. Ani se tomu nedivíme. Mezi našimi klienty jsou skutečně silné osobnosti s výjimečnými životními i profesními osudy a najdou se mezi nimi i velmi známé tváře.

Jakub Železný
šéfmoderátor zpravodajství ČT a moderátor UdálostíJeho tvář zná každý, kdo byť jen občas pustí televizi po sedmé hodině večerní. Na prvním programu České televize totiž pátým rokem moderuje hlavní zpravodajskou relaci Události. Vedle toho vyučuje a sám také ještě studuje. „Byly doby, kdy jsem byl naivně přesvědčen, že toho vím dost. Nevím, stále je čemu se učit,“ komentuje skromně Jakub Železný, redaktor a moderátor Událostí.

K mluvenému slovu tíhl vlastně již od základní školy, i když jako malý si vysnil kariéru spíše hereckou. „Naštěstí jsem se ještě na gymnáziu stihl rozmyslet. Po revoluci jsem totiž v takovém nějakém pseudovlasteneckém opojení dospěl k závěru, že bych měl být své zemi prospěšnější – a rozhodl jsem se pro studium žurnalistiky. A protože mi mluvené slovo bylo vždy o něco bližší než to psané, cesta do rozhlasu a následně i televize byla tak nějak logická.“ Se žurnalistikou se ale nespokojil. Následovalo magisterské studium a doktorát v oboru mediální studia, a aby toho nebylo málo, nyní „pracuje“ na doktorátu v oboru české dějiny. „Když jsem v rozhlase pracoval několik let, byl jsem natolik přesvědčen o svém talentu a neomylnosti, že jsem na nějaké další sebevzdělávání nemyslel. Pak ale najednou zjistíte, že je to omyl.“

Komerční televize není nic pro mě

Svoji mediální kariéru tedy nastartoval v Českém rozhlase, kde pracoval téměř dvacet let. Jak sám říká, byla to pro něj bezvadná škola a rád na tu dobu vzpomíná. „Čas od času jsem se v té době nachomýtl i k televizi, což byla mnou vysněná práce. Ten se vyplnil, kdy jsem byl nakonec Českou televizí osloven, dnes to bude již 15 let.“ Nabízí se otázka, jak jej při volbě povolání ovlivnil tatínek, žurnalista, spisovatel, politik a svého času také ředitel komerční televize Nova. „Méně, než by se mohlo zdát. Když byl otec na počátku 70. let ‚vypovězen‘ z Československé televize, pracoval jako píšící publicista a spisovatel. Říkával mi tehdy: „Nikdy nechtěj být novinářem.“ On to ale myslel optikou tehdejšího komunistického režimu, kdy být novinářem znamenalo dělat kompromisy. V rozhlase jsem začal působit dlouho předtím, než otec stanul v čele komerční televizní stanice. Vždy jsem chtěl dělat seriózní žurnalistiku, usiloval jsem i o ukotvení v akademickém prostředí. Mezi komerčními stanicemi a veřejnoprávní televizí vidím zeď a chci, aby tam zůstala. Jsou to dva různé světy,“ vysvětluje.

Přílišná sebejistota se nevyplácí

Za patnáct let v České televizi se vypracoval až na pozici prakticky nejvyšší a zvláště uznávanou, tedy do role moderátora Událostí. Vedle toho také vede tým moderátorů. A jestli má i po tolika letech před kamerou trému? „Určitá míra nejistoty je dobrá. Když si je člověk příliš jistý, má nakročeno k průšvihu. Naopak když pamatujete na to, jak veliká je to zodpovědnost a jak snadno se člověk přeřekne, udrží vás to ve střehu. Přeřeknutí či nějaké to faux pas se samozřejmě čas od času stane každému. Vzpomínám na komunální volby v roce 2014, kdy nám při přímém přenosu přestalo fungovat prakticky všechno technické zařízení. Neodpustil jsem si v tom vypětí ulevit si větou: ‚A takle je to dycky, ty vole!‘. Shodou nešťastných náhod samozřejmě přesně tato má věta ve vysílání zazněla…“ Na otázku, kde ho najdeme, když zrovna nepracuje, odpovídá, že v práci. Případně na cestě do práce či z práce. „Na záliby mám minimum času, domů běžně odcházím po osmé večer. Chybí mi čas na sport, obzvláště plavání, a kulturní vyžití. Ale jsem rád, že stíhám alespoň číst. Prioritou je pro mě samozřejmě můj pětiletý syn, moje největší životní radost. Rád za mnou chodí do práce a pobíhá tu po studiu, tak uvidíme, pro jakou kariéru se rozhodne on,“ popisuje s pohledem upřeným na fotografii synka na pracovním stole. Všude ve světě platí, že moderátor hlavních zpráv dne je vrcholná pozice. Jakub Železný si je toho vědom a nevadí mu, že už vlastně nemá moc kam postoupit. „Moderování Událostí nepovažuji za žádnou definitivu, kdykoli se může objevit někdo lepší než já. Nyní jsem velmi spokojený a za největší výzvu považuji dělat to, co dělám, pořád stejně dobře, a jak se tak říká, nezakrnět.“

Moje Swiss Life Select