Cestování bez pojištění?

Návrat na Newsletter Květen 2016

Skoro deset procent lidí vycestuje z České republiky bez uzavření cestovního pojištění. Cestovat bez pojištění do zahraničí je dobrodružství, které se ovšem nemusí vyplatit. Myslete na možná rizika s předstihem a vyvarujte se jich!

Ať už plánujete cestu kamkoliv do zahraničí, nikdy byste neměli zapomenout na cestovní pojištění, a to ze dvou zásadních důvodů. Za prvé, cestovní pojištění vám poskytne dostatečnou finanční jistotu pro případy úrazů či náhlých onemocnění. Pokud dojde k pojistné události, pak za vás pojišťovna uhradí veškeré finanční náklady za léčbu včetně všech nutných nákladů až do výše sjednaného pojistného plnění. Cestovní pojištění kryje léčebné výlohy, hospitalizaci, převozy, léky, lékařské zákroky a repatriaci. Za druhé, cestovní pojištění stojí pouze několik desítek korun denně a vaše celkové náklady na dovolenou nijak výrazně nezvýší. Rozhodně méně, než pokud byste léčbu měli uhradit z vlastní peněženky. Léčba v zahraničí totiž vychází na desítky až stovky tisíc korun.

Kolik stojí ošetření v zahraničí?

Rizika a nepříjemnosti při letní dovolené u moře

  • Nemoci z přehřátí a dehydratace
  • Průjmová onemocnění
  • Popálení medúzou nebo zapíchnutý osten z mořského ježka
  • Nehody na půjčených motorkách nebo v automobilech

Nejčastější dovolenkové cíle Čechů

  • 1. místo – Chorvatsko
  • 2. místo – Itálie 
  • 3. místo  – Řecko 
  • 4. místo – Turecko

Za léčbu střevní chřipky v těchto destinacích zaplatíte nejvíce v Itálii (cca 6 000 Kč). V Chorvatsku a Řecku se cena za ošetření pohybuje shodně kolem 4 000 Kč. Ve stále populárnějším Turecku je to ovšem až 14 000 Kč.

Cestovat do zahraničí bez cestovního pojištění, tzn. minimálně s pojištěním léčebných výloh, je zbytečný hazard. Důležité je, aby byla pojištěna rizika, která při cestě hrozí, a aby také pojistné limity odpovídaly realitě dané země.

Máte-li nebo zvažujete-li pojištění ke kreditní kartě, dejte si pozor na pojistné plnění, které bývá nižší. A je při cestách do těchto vzdálenějších destinací vhodné spíš jako doplňkové, kterým si dokážete pomoci při nižším krytí u hlavní pojistky. Kombinovat více pojištění lze u úrazového pojištění, ne u majetkového pojištění. Důležité je dát si pozor na pojištění při dlouhodobějším pobytu a v rizikových zemích. V tomto případě se nejvíce vyplatí pojištění vybrané na základě rady finančního poradce.

Autor: Klára Bartošková, analytička Swiss Life Select

Pro více informací nás kontaktujte.