Pojistí nás někdo proti teroristickému útoku?

Návrat na Newsletter Prosinec 2015

Ministerstvo zahraničí důrazně varuje před cestami do zemí, v nichž existuje reálné riziko teroristického útoku. S ohledem na povahu současných teroristických a jiných bezpečnostních hrozeb je pro orientaci na stránkách ministerstva zahraničí uveden seznam zemí se zvýšeným výskytem těchto hrozeb pro občany ČR a EU. Podrobnější informace získáte přímo na stránkách ministerstva zahraničí. Odkaz naleznete zde.

Odkud pojišťovny čerpají informace o rizicích v zemích

1. Web Ministerstva zahraničních věcí sekce varování před cestami.
2. Web britské vlády, sekce cestovní poradce.
3. Vlastní seznamy (jen ERV pojišťovna).
Obdobné výluky jako pro terorismus platí i pro ozbrojené konflikty.

Přehled nebezpečných zemí


Existuje nízké procento reálné hrozby, že i Češi se mohou v zahraničí stát oběťmi teroristického útoku. Češi sice zatím nebyli mezi oběťmi útoků, ale co když se to jednou stane? Škody vzniklé při teroristickém útoku mají pojišťovny obvykle ve výlukách. To v praxi znamená, že kdyby se vám na dovolené něco stalo a i přesto, že máte s pojišťovnou uzavřené životní nebo cestovní pojištění, máte „smůlu“ a nic nedostanete. Všichni si jistě dokážeme představit, jak vysoko se může cena za ošetření v zahraničí vyšplhat. Přesto existují výjimky, kdy pojišťovny škody nebo výlohy proplatí. Na samotný teroristický útok se pojistit nedá, žádnou takovou službu české pojišťovny v nabídce nemají.

Nejčastějším pojištěním, které si lidé sjednávají při turistické cestě do zahraničí, je cestovní pojištění. Pojištění se nevztahuje na osoby, které vycestovaly do oblasti teroristickým útokem zasažené nebo ohrožené nebo v takové oblasti zůstávají přes důrazné varování státních orgánů České republiky, státních orgánů jiných států či významných mezivládních institucí.

Kryjí následky teroristických činů?


Primárním cílem pojištění majetku je jeho ochrana proti následkům nepředvídatelných událostí. Pojištění majetku poskytuje finanční náhradu v případě škody v důsledku živelní události, krádeže nebo loupeže. Jeho základním cílem je ochrana majetku proti následkům nepředvídatelných událostí. Bohužel téměř všechny pojišťovny mají terorismus ve výlukách.

Kryjí následky teroristických činů?


Pojištění terorismu zejména pro rizika v podnikatelské činnosti nabízí například AIG Europe Limited, pobočka společnosti American International Group. American International Group, Inc (AIG), patří k největším světovým poskytovatelům neživotního pojištění. Dále pak ACE European Group – Pojištění proti následkům terorismu a politického násilí je možné sjednat samostatně nebo jako součást jiného druhu pojištění, zpravidla pojištění majetku.

Životní pojištění si sjednáváme především proto, aby nám v případě nenadálé události pomohlo překlenout obtížné životní období. Problémem může být úraz, dlouhodobá pracovní neschopnost, nebo dokonce smrt. Pokud by k pojistné události došlo při běžných denních činnostech, sportu nebo dopravní nehodě, tak je obvykle vše jasné. Problém ale nastává, pokud je příčinou události teroristický útok. Některé pojišťovny plní, některé plní omezeně a některé neplní vůbec. Tedy alespoň prozatím.

Lze předpokládat, že s ohledem na aktuální situaci budou pojistitelé dříve či později trhem donuceni situaci přehodnotit a plnění nikterak neomezovat.

Pohledy jednotlivých pojišťoven ukazuje níže uvedený přehled.


Srovnávány jsou pojistné podmínky aktuálně sjednávaných produktů. Podmínky dříve sjednaných smluv se mohou lišit.

Je ale třeba upozornit na to, že ačkoliv konkrétní produkt neobsahuje riziko terorismu, nemusí být pro klienta špatný nebo nevhodný. Není tedy důvod k automatickému vypovídání smluv a nahrazování smlouvami novými.

Autoři: Klára Bartošková a Kamil Durčák, analytici Swiss Life Select


Pro více informací nás kontaktujte.