Povinné ručení v roce 2016 nezlevní

Návrat na Newsletter Prosinec 2015

Povinné ručení bude podle pojišťoven i v příštím roce dále zdražovat. Důvodem tohoto kroku jsou vyšší náklady pojišťoven na škody na zdraví v důsledku změn v občanském zákoníku.

Za loňský rok pojistné zdražilo asi o desetinu. Nový občanský zákoník zrušil tabulky, podle kterých pojišťovny vyplácely škody na zdraví. Částky odškodného, které pojišťovny musí platit obětem nehod, tak podle pojišťoven vzrostly až o 25 procent. V rámci škodní události dopravní nehody by měl každý motorista zvážit, zda si nezvýšit limity pojistného plnění z povinného ručení, protože následné nároky poškozených mohou dosahovat milionových částek. Minimální limit pojistného plnění je 35 mil. Kč. Pojišťovny ale nabízejí možnosti navýšení pojistného plnění na 50 mil. Kč, 75 mil. Kč, 100 mil. Kč, 150 mil. Kč nebo až do maximální výše 200 mil. Kč.

Navzdory mírnému růstu zůstává průměrná výše pojistného hluboko pod úrovní vyspělých zemí, zatímco objem vyplácených náhrad se začíná těmto zemím blížit.

Pojišťovny rozšiřují a vylepšují produktovou nabídku, a to jak v segmentu povinného ručení, tak v oblasti havarijního pojištění. V porovnání s povinným ručením ceny havarijního pojištění nadále mírně klesají. Zájem o havarijní pojištění dlouhodobě roste, přesto je stále havarijně pojištěna jen zhruba čtvrtina vozidel.

Smluvní pojištění v ČR celkem v tis. Kč – neživotní pojištění


Česká kancelář pojistitelů odhaduje, že v ČR jezdí necelá dvě procenta aut bez pojištění. Za provozování vozidla bez pojištění motoristům hrozí pokuta ve správním řízení od 5 000 do 40 000 korun, následuje vyřazení vozidla z registru vozidel a povinnost viníků nepojištěných nehod uhradit způsobenou škodu z vlastních peněz.Kdo vám pomůže při nehodě, když viník je bez pojištění?

Obrátit se musíte na Českou kancelář pojistitelů (ČKP). Podle zákona máte přímý nárok na plnění z garančního fondu ČKP. ČKP je povinna poskytnout odškodnění za stejných podmínek, jako poskytuje pojistné plnění pojišťovna. Vyřešení pojistné události nepojištěným autem většinou trvá 5 až 14 dní.

Povinné ručení vám poskytne pojistnou ochranu jakožto vlastníkovi, provozovateli/držiteli i řidiči vozidla. Povinné ručení je tu pro případ, že provozem svého vozidla způsobíte škodu, ovšem neochrání vás před škodou, kterou při nehodě utrpíte vy! K tomu slouží havarijní pojištění. Havarijní pojištění primárně chrání vaše vozidlo v případě vámi zaviněné nehody a umožňuje díky pojistnému plnění rychlou opravu a opětovné užívání vozu.

Vyrazte na své každodenní cesty bez obav! Kontaktujte naše finanční poradce. Jsme připraveni vám poskytnout ty nejprofesionálnější služby. Vy i vaše rodina se můžete chránit před finančními následky škod optimalizací, kterou vám sestavíme na míru podle vašich potřeb.

Autor: Klára Bartošová, analytička Swiss Life Select


Pro více informací nás kontaktujte.