Privátní finance online

Hypoteční sazby aneb karta se obrací. Nebo ne?

Návrat na Newsletter Červenec 2015

V těchto horkých dnech se v médiích dozvíme, že kromě teplotních rekordů padají i rekordy v oblasti hypotečního úvěrování. Konkrétně objemy prodaných hypoték překonaly svá maxima. Kromě toho se ještě dozvídáme, že úrokové sazby hypoték zůstávají.

Proč vlastně uvádím informace, které proběhly sdělovacími prostředky asi před dvěma dny? Je to zejména proto, že s nimi nemohu úplně souhlasit. Pravda – s první částí uvedených informací naopak nemohu nesouhlasit. Snad jen doplnění, že k faktorům, které stojí za těmito rekordy, patří kromě zmíněných nízkých úrokových sazeb a zpráv o jejich růstu také stále nízké ceny nemovitostí, a hlavně doba. Měsíc před prázdninami totiž vybízí k co nejrychlejšímu dokončení rozjednaných obchodů zejména kvůli nadcházejícím dovoleným a kvůli obavě z protahování obchodu (které by mohlo způsobit i zneplatnění některých již předložených dokumentů). Anebo je zkrátka jen nutné obchod dokončit kvůli vyplacení provize.

Takže to, s čím v těchto zprávách nemohu plně souhlasit, je fakt, že sazby zůstávají. Vždyť právě v červnu stihly některé banky úrokové sazby zvednout hned dvakrát! Například Komerční banka zdražila některé hypotéky k 1. červnu a poté i k 15. červnu. Nicméně i tato zpráva má svoji hodnotu, jen je potřeba ji vnímat ve správném kontextu. Vychází totiž z hodnot již prodaných hypoték, a tudíž to, že sazby setrvávají na svých hodnotách, není úplně pravda. Zejména pokud se na to podíváme z pohledu člověka, který by se měl podle této zprávy rozhodnout o tom, zda si koupí, nebo nekoupí hypotéku.

Z pohledu takovýchto budoucích potenciálních klientů je spíše důležité to, zda jde jen o „zoubek“ v jinak sestupné křivce, která klesá již pět let (takový zoubek se objevil i na přelomech let 2011/2012 a 2013/2014), nebo se skutečně karta obrací a sazby začnou stoupat. Dle mého názoru se sazby příliš razantně zvyšovat nebudou, a to zejména s ohledem na velmi tvrdý konkurenční boj mezi bankami. Nicméně jak se přesvědčujeme na začátku každého roku, kdy se předpovídá vývoj sazeb na další období, je čím dál těžší v této „disciplíně věštce“ uspět. A tak i já jsem zvědavý, zda budou někdy opět sazby atakovat pětiprocentní hranici. Kdo ví?

V případě, že řešíte financování bydlení, doporučuji v každém případě kontaktovat svého finančního poradce, který má aktuální informace o sazbách a podmínkách na hypotečním trhu.

 

Autor: Jiří Sýkora, analytik Swiss Life Select

Pro více informací nás kontaktujte.