Co dělá inflace s Vašimi penězi?

Návrat na Newsletter Únor 2014

Inflace je velmi problematická ekonomická veličina. Pokud je inflace nízká, nebo dokonce záporná (deflace), tak brzdí ekonomický růst. Pokud je příliš vysoká, tak znemožňuje ekonomický růst. Inflace je nyní ve světě většinou velmi nízká. Je to však výjimečná situace. Historicky byly míry inflace velmi vysoké a i do budoucna inflace bude hrozit. Za posledních deset let nemáme s inflací v České republice žádný problém. Předchozí dekáda byla mnohem problematičtější.Inflace je někdy definována jako ta nejspravedlivější daň. Znehodnotí totiž peněžní úspory všem stejnou mírou. V ČR je extrémně velké množství úspor domácností uloženo na bankovních vkladech, které by vysoká inflace vysála jako pijavice. I když jsou míry inflace v ČR nízké, úroky v bankách jsou ještě nižší. Ztráty domácností v důsledku inflace jsou odhadovány na cca 150 000 000 000 Kč ročně. Politika ČNB je jednoznačně založena na snaze inflaci navýšit.
 

Vliv inflace na jeden milion korun uložený „pod polštářem“ ukazuje následující graf. Za 20 let by z milionu korun nezbyla ani polovina.V příštím roce bude inflace v ČR nízká, i když by si ČNB přála inflaci vyšší.

Doporučujeme Vám, poradit se se svým finančním poradcem o optimálním způsobu zhodnocení Vašich financí, aby výnos přesáhl výši inflace. 

 

Pro více informací nás kontaktujte.


Autor: Tomáš Rampula, analytik Swiss Life Select